KOSATCE (Iris)
Kosatce....latinský název kosatce je Iris, což je zároveň i jméno řecké bohyně duhy. Je to právě ona, která dala těmto květinám jméno. A takové skutečně jsou. Rozmanité, pestrobarevné, širokých barevných kombinací. Od nejmenších nízkých zahradních kosatců, které lahodí oku hlavně na skalkách s výškou 15-20 cm, až po vysoké zahradní kosatce vysoké i kolem 90 cm. Vděčně a ochotně každoročně kvetou a zahradu každého pěstitele rozzáří řadou překrásných barev. Jako první kvetou právě kosatce nízké, jejich květy mají maximálně 40 cm a potěší nás svou krásou už na konci dubna. Po nich na začátku května následují kosatce střední, které se výškově pohybují od 40-70 cm. Jako poslední vykvétají kosatce vysoké a to v polovině května. Jejich výška více jak 70 cm je činí nepřehlédnutelnými.
Tak trochu samostatnou kapitolou jsou kosatce historické, které byly na zahrádkách hojně pěstované již v 16. století. Zcela nenáročné, vděčné, které okouzlují svou přirozenou krásou a vrací nás na venkovské zahrádky našich babiček, prababiček, praprababiček...., které je pěstovaly, ale taktéž byly populární i u šlechty, které je pěstovala na vznešených zahradách svých zámků a šlechtických sídel. Historické kosatce jsou nenahraditelným odkazem našich předků, dědictvím i kulturním odkazem. Ty, které se zachovaly do dnešní doby patří k nejodolnějším odrůdám, dobře rostoucím i tam, kde moderní velkokvěté kosatce zklamou. Nejen, že mají menší nároky a není je třeba tak často přesazovat, ale na stanovištích dobře kvetou i po výsadbě po delší době. Kromě toho jsou jejich květy pevnější a méně je poškozuje déšť a vítr. Tito prapředci dnešních odrůd jsou neprávem opomíjeni a z našich zahrádek tak bohužel rychle mizí.
Moje sbírka zahrnuje jen několik kosatců, nicméně je skutečně průřezem výše uvedeného. Na své zahrádce mám jak nízké, tak střední, vysoké, ale i historické odrůdy. Každý rok mi dělají obrovskou radost.